

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| Height - Seated (Max) | 0.991 mm |
| Length | 3 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 120 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1.48 A |
| DC Resistance (DCR) | 65 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 1.2 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.48 A |
| inductance tolerance | 30 % |
| Max DC Current | 1.7 A |
| Saturation Current | 1.7 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1.7 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.48 A |
| Temperature Rise Current | 1.85 A |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 485
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01344
Ext.Price$0.01344
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01344 | $0.01344 |
| 10 | $0.01202 | $0.12020 |
| 50 | $0.01075 | $0.53750 |
| 100 | $0.00958 | $0.95800 |
| 500 | $0.00854 | $4.27000 |
| 1000 | $0.00792 | $7.92000 |
| 3000 | $0.00735 | $22.05000 |
